Aké svietidlo do kuchyne?

Dobre vypracovaná schéma osvetlenia kuchyne má silu premeniť obyčajnú kuchyňu na skutočne veľkolepú. 

Teraz, keď sú naše kuchyne stále výkonnejšie na multifunkčnej úrovni, musí sa svetelný plán vypracovať tak, aby vytváral v kuchyni komfort, príjemný dizajn a praktickosť.

Inteligentne umiestnené osvetlenie môže tiež skryť veľké množstvo nedostatkov. To môže spôsobiť, že malá kuchyňa bude vyzerať väčšia, zamaskovať nepríjemnú architektúru alebo kompenzovať zlé prirodzené svetlo. Odborníci sa zhodujú na tom, že najlepší čas na inštaláciu novej schémy osvetlenia je čas vo fáze plánovania, keď odsúhlasujete kuchynské kresby. Odkladanie na neskôr sa stáva obmedzujúcim.

Pozrite sa pozorne na priestor vašej kuchyne a premýšľajte, kde a v akej časti potrebujete správne svietiť a zhodnoťte vývody elektriny, kam by mali byť svetlá osadené. Zóna, kde pripravujete jedlo, umývate riad, varná doska atď. potrebujú dostatok kvalitného osvetlenia s maximálnou vernosťou podania farieb a správnou chromatickosťou.

Ako osvetliť kuchynský ostrovček?

Kuchynský ostrovček, jedálenský kút vyžadujú iný typ osvetlenia. Tam, kde budete sedieť pri dobrej večeri alebo pohári vína by malo byť svetlo "mäkšie", prípadne tlmenejšie. Vezmite do úvahy aj výšku stropov, farbu kuchyne a prípadne lesklé povrchy, ktoré by mohli svetlo pri práci nepríjemne odrážať.

Existuje veľa variantov, z ktorých si môžete vybrať: Malé kompaktné žiarivky alebo spodné LED svetlá pod skrinkou sú dostatočne tenké, aby sa zapustili do spodnej časti nadzemných jednotiek. Flexibilné LED pásové osvetlenie namontované na spodnej strane skrinky je ďalšou možnosťou. Praktickou alternatívou sú stropné svietidlá zapustené pre moderný vzhľad so smerovými bodkami a šírkou pravého lúča.Doplnkové osvetlenie pre spríjemnenie atmosféry

Na vytvorenie náladového osvetlenia v relaxačných zónach vyskúšajte nástenné svetlá a podložky, ktoré dodávajú jemnú formu osvetlenia pozadia. V prípade vysokých stropov zosilnia horné časti kuchynských skriniek a zníži sa tak počet podhľadov, ktoré potrebujete.

Postupujte podľa týchto krokov a máte istotu, že vaše osvetlenie bude bezchybné hneď na prvýkrát.