Predstavujeme novinku na Slovenskom trhu - svietidlá Orlicki design. So zľavou 20% iba do konca mája!!!

Oslňujúce svetlo v jedálni - jedálenské osvetlenie

O farbách v kuchyni a ich vplyve na chuť ste určite už počuli, no nezabudnite ani na svetlo, ktoré môže spraviť jedlo ešte chutnejším.

Bon Appétit so správnym osvetlením

Kuchyňa je miestom, kde sa rodina každý deň stretáva pri prestretom stole, či už počas voľných dní alebo po náročnom dni v práci či škole. Je neodmysliteľnou súčasťou nášho života a príjemný jedálny zážitok nie je možný bez správneho osvetlenia. Svietidlo nad jedálenským stolom by malo byť starostlivo vybrané, aby plnilo svoju funkciu osvetľovania a prispievalo k dekorácii interiéru. 

Pre spríjemnenie atmosféry okolo jedálneho stola nie je vhodné používať príliš jasné žiarovky. Ideálnym riešením sú žiarovky s teplým bielym svetlom, ktoré osvetlia priestor primerane a vytvoria útulnú atmosféru. Výber kuchynských svietidiel je rozmanitý, ale je dôležité nechať sa inšpirovať a zvoliť také, ktoré sa hodí k celkovému dizajnu. Vyhnite sa tomu, aby váš jedálenský priestor vyzeral ako zmes rôznych štýlov. 

Najlepšou voľbou nad jedálenským stolom sú často lustre, ktoré môžu vytvoriť špeciálnu atmosféru a dokonca evokovať rôzne chute, čím umocnia pôžitok z jedla a pitia. S vhodným osvetlením sa tak jedlo stáva ešte chutnejším a spoločné stolovanie príjemnejším zážitkom.

Elegantné krištáľové lustre alebo závesné svietidlá môžu priestor úplne transformovať a zveľadiť ho. No nezabudnite, že pri jedle by malo svetlo nie len pôsobiť dokonalo, ale aj príjemne. Je dôležité dbať na to, aby svietidlo nebolo príliš blízko k jedálenskému stolu, aby neslúžilo len na oslnenie taniera. Príliš intenzívne svetlo môže spôsobiť bolesti hlavy a odradiť od skutočného pôžitku z jedla. S vhodným osvetlením sa vám bude pohodlne narábať nielen s jedlom, ale aj s pohárom vína či kávou, čo prinesie ešte viac radosti do vašich chvíľ strávených pri stole.

Harmónia medzi tvarmi svietidla a stola

Neberte na ľahkú váhu výber osvetlenia zohľadňujúci tvar vášho jedálenského stola. Ak máte okrúhly alebo oválny stôl, nech je malý alebo veľký, zvážte svietidlo s okrúhlym tienidlom. Tým dosiahnete eleganciu a jednotnosť, ktorá spojí svetlo a stôl do dokonalého celku.

Na druhej strane, ak máte hranatý stôl, zvážte svietidlo s viacerými lankami, ktoré sa nad ním výrazne vyníma. Pri dlhom hranatom stole by príliš malé svietidlo s jedným tienidlom alebo jednoduché stropné svietidlo mohlo pôsobiť stroho a nevyvážene.

Rozhodovanie o počte svetiel a tienidiel nad jedálenským stolom závisí na jeho veľkosti. Pri väčších stoloch môže jedno svetlo s jedným tienidlom stačiť na nedostatočné osvetlenie na koncoch stola, čo môže spôsobiť nepríjemné prekvapenia pri konzumácii jedla, napríklad pri jedle ako je ryba. Preto je vhodnejšie používať svietidlá s viacerými svetelnými zdrojmi. Je tiež dobrým pravidlom zvoliť nepárny počet svietidiel pre estetický efekt, aj keď nie je to striktné pravidlo.

Naopak, ak ste len dvaja a váš jedálenský stôl je menší, závesné svetlo s jedným zdrojom svetla bude postačovať na dostatočné osvetlenie. Umiestnite ho do stredu stola, aby ste mohli jedlo skutočne vychutnať v príjemnej atmosfére.

 Nezabudnite, že voľba vhodného osvetlenia pre váš jedálenský stôl má rovnaký význam pre váš celkový pôžitok z jedla ako správne vymaľovanie priestoru.