Ako vypočítať adekvátne osvetlenie pre miestnosť?

Každá časť miestnosti plní inú funkciu a tento fakt by sme mali zvažovať pri výbere odpovedajúceho osvetlenia.

Chcete vypočítať, aké množstvo svetla potrebujete?

Majte na pamäti tento jednoduchý vzorec:

Potrebné svetlo = Plocha podlahy miestnosti x 10-15 W

Osvetlenie v obývačke

Obývacia miestnosť je srdcom domácnosti a výber osvetlenia by mal reflektovať rôzne funkcie, ktoré izba plní. Pre priestor o veľkosti 4x5 metrov (20 m2) by celková hodnota všetkých svetelných zdrojov mala dosiahnuť 400 W. Úsporné žiarovky, ktoré môžu šetriť až 80% energie, sú skvelou voľbou. Treba tiež zvážiť farby stien a nábytku - tmavší nábytok absorbuje viac svetla. Základné osvetlenie, ako napríklad stropné svietidlo, stanoví hlavný svetelný tón.

Kým tradičné lustre môžu byť nahradené systémami na lankách alebo lištách, v obývacej izbe by mala prevládať miernejšia intenzita svetla, obzvlášť pri sledovaní TV, aby sa zabránilo namáhaniu očí. Na čítanie je vhodná stojacia lampa, najlepšie so stmievačom, ktorý umožní nastavenie požadovanej intenzity svetla. Svietidlá s nastaviteľnými reflektormi alebo flexibilnými ramenami ponúkajú variabilné osvetlenie a každé by malo mať svoj vlastný vypínač. Pre dodanie väčšieho pohodlia do priestoru je ideálne svietidlo so stmievacím režimom.

Kuchynské osvetlenie

V kuchyni často a dlhodobo používame osvetlenie, takže je vhodné sa rozhodnúť pre úsporné LED svietidlá. Tieto diódy nie len efektívne šetria elektrickú energiu, ale umožňujú aj zmenu farby svetla. Pre oblasť kuchynskej linky sa odporúča svetelná intenzita približne 35 W/m2. Dôležité je, aby osoba pripravujúca jedlo netienila stropné svietidlo svojim telom. Okrem hlavného stropného osvetlenia by sa mali inštalovať aj svietidlá pod horné skrinky, čím sa optimálne osvetlí pracovná plocha; tu sa osvedčia trubicové svietidlá. Nad jedálenský stôl je vhodné zvoliť závesné svietidlo s možnosťou nastavenia výšky, ktoré zodpovedá rozmerom a tvaru stolu. Jeho ideálna poloha je približne 60 cm nad stolom a v úrovni zraku sediacej osoby.

Osvetlenie v spálni

Spálňa dnes už neslúži len na odpočinok. Jej funkčnosť sa zmenila a s tým sa musí prispôsobiť aj výber osvetlenia. Ak vo vašej spálni predsa len hlavne spíte, postačí vám centrálna lampa a dve stolné lampičky pri posteli. Doporučená intenzita svetla je 15-20 W na 1 m2. Ak máte vo spálni šatník alebo skrine, zvážte inštaláciu svetiel vzdialených približne 50 cm od nich, smerujúcich dovnútra. Komfort pri ovládaní svetiel priamo z postele zabezpečia svietidlá s diaľkovým ovládaním. Mäkké, rozptýlené svetlo pridá do spálne príjemnú atmosféru.

Osvetlenie kúpeľne a toalety

Pri výbere osvetlenia v kúpeľni je potrebná opatrnosť z dôvodu kombinácie elektriny a vody. Podľa noriem by svietidlá mali byť vzdialené aspoň 60 cm od vane alebo sprchovacieho kúta s ochranným stupňom najmenej IP44. Pre ostatné svietidlá v kúpeľni postačuje krytie IP23. Základné svetlo často pochádza zo stropných alebo nástenných svietidiel. Kvalitné osvetlenie zrkadla bez vytvárania tieňov dosiahnete umiestnením svietidiel na oboch stranách zrkadla. Doporučená intenzita svetla je minimálne 300 lx.

Osvetlenie detskej izby

Určiť správne osvetlenie v detskej izbe je skutočným umením. V tejto miestnosti dieťa nielenže odpočíva, ale aj študuje a hrá sa. Pre každú aktivitu je vhodné iné svetlo. Osvetlenie sa taktiež mení v závislosti na veku a potrebách dieťaťa.

Centrálnym prvkom je jasné, avšak neoslňujúce hlavné svetlo, kde sa osvedčujú lankové systémy. Na čítanie pri posteli či na učenie sa na stole je dobré mať prístupné bodové osvetlenie v podobe lampy. Nezabúdajme na správne umiestnenie: svetlo praváka by malo svietiť zľava, zatiaľ čo ľaváka zprava.

Osvetlenie pre pracovné priestory, kde dieťa trávi čas s počítačom, by malo byť stále a zároveň nevytvárať odlesky na obrazovke.

Pre tých najmenších, ktorí potrebujú pocit bezpečia počas noci, sú skvelým riešením nočné lampičky. S ich slabým svetlom o intenzite približne 1,5 luxu a nízkou spotrebou môžu bez problémov svietiť až do rána.

Osvetlenie chodby a predsiene
Pri dlhej chodbe odporúčame inštalovať sériu svietidiel v rovnakých intervaloch, aby bola osvetlenosť rovnomerná. Vzhľadom na krátky čas, ktorý v chodbe strávite, sú halogénové žiarovky ideálnym riešením, pretože poskytujú okamžité svetlo.