Prehľad piatich typov svetelných zdrojov

Máme na výber množstvo variant osvetlenia, svietidiel a žiaroviek. Po výbere správnej žiarovky podľa jej klíčových vlastností a špecifikácií je ďalším krokom výber pätice, ktorá musí byť kompatibilná so svietidlom.

Čo presne predstavuje pätica?

Pätica predstavuje segment žiarovky, ktorý obsahuje kontaktnú plochu a osvetľovací prvok. Táto časť žiarovky sa vkladá do objímky, čím umožňuje prenos elektrického prúdu z elektrickej siete do žiarovky. Každé svietidlo obsahuje špecifickú objímku, k čomu je nevyhnutné vybrať kompatibilnú žiarovku, alebo inak povedané, žiarovku s príslušnou päticou / závitom.

LED technológia: úsporná alternatíva v osvetlení

V súčasnosti predstavuje LED technológia najmodernejší a najúspornejší spôsob osvetlenia, vynikajúc dlhou životnosťou a schopnosťou nahradiť všetky existujúce svetelné zdroje. To znamená, že každý typ žiarovky a pätice je dostupný aj v LED verzii. Navyše, je možné vyberať aj medzi rôznymi tvarmi a veľkosťami banky. 

Napájanie / príkon svetelného zdroja

Zdroje s napájaním 230 V AC - priamo zo siete
Dnes sa bežne využívajú 230V LED žiarovky ako náhrada tradičných žiaroviek a bodoviek s napätím 230 V. Tieto žiarovky je možné vymeniť bez problémov a nie je potrebné pridávať žiadne ďalšie komponenty.

Zdroje s napájaním 12V - žiarovky a svietidlá, ktoré vo väčšine prípadov vyžadujú prítomnosť napájacieho zdroja, konvertujúceho napätie z 230 V AC na 12 V (niektoré LED svietidlá majú tento zdroj už integrovaný).
Je dôležité si uvedomiť, že ku konkrétnym typom žiaroviek je nutné použiť odpovedajúci typ napájacieho zdroja / transformátora (pre LED osvetlenie je odporúčané využiť LED transformátor atď.).

Druhy pätíc

  • Skrutkovacie pätice (pätice so závitom)

Pätice žiaroviek s vývrtom patria medzi najčastejšie používané a kategorizujeme ich na základe veľkosti. Každá dimenzia je aplikovaná na odlišný typ svetelného zdroja a je optimalizovaná pre rozličné využitia. Uvedené číslo indikuje priemer žiarovkovej pätice vyjadrený v milimetroch.

E27
Veľký závit E27 je obzvlášť populárny a široko rozšírený, často známy tiež ako "Edisonov závit" - odtiaľ aj písmeno E, pričom číslo 27 označuje priemer v milimetroch.
LED žiarovky, halogénové žiarovky, úsporné žiarovky, tradičné volfrámové žiarovky a výbojky sa často vyrábajú s touto päticou. Svietidlá s päticou E27 sú vhodné pre hlavné osvetlenie rôznych priestorov, ako sú miestnosti, garáže, chodby, pivnice, ale aj pre exteriérové aplikácie. K dispozícii sú aj netradičné dekoračné žiarovky pre tento typ pätice. Väčšina žiaroviek s päticou E27 je navrhnutá pre napätie 230 V, avšak existujú aj varianty pre nízke napätie 24V.

E14
Malý závit s priemerom 14 mm je druhým najčastejšie používaným. Hovorovo je niekedy nazývaný ako "malý Edisonov závit" alebo familiárne "Miňonka".
Žiarovky E14 majú nižší príkon (25 W alebo 40 W) a sú zvyčajne určené na použitie v dizajnových a dekoračných svietidlách, lampách, lustrách, ale aj v kuchynských odsávačoch pár a podobne. Sú dostupné v tvaroch sviečky alebo kvapky. Špeciálnou aplikáciou žiaroviek s päticou E14 sú smerové, tzv. reflektorové žiarovky. Sú dostupné ako v LED verzii, tak aj v klasickom prevedení. Pätica E14 je tiež bežne nachádzaná pri kompaktných úsporných žiarovkách, ktoré nahrádzajú klasické žiarovky.

Menej bežné závitové pätice, často využívané v špecifických alebo priemyselných aplikáciách:

E40 - "Goliáš"
Toto je najväčšia zo skrutkovacích pätíc s priemerom závitu 40 mm.
Pätica E40 je určená pre aplikácie s vysokým výkonom. Kým v minulosti sa využívala pre svetelné zdroje s výkonom až do 2000 W, v súčasnosti sa často používa pre výbojky s výkonom až 400 W. Väčšinou sa nachádza v špeciálnych žiarovkách, ktoré sú primárne určené pre priemyselné a exteriérové osvetlenie.

E10 - "Trpaslík"
Pätica pre aplikácie s nízkym napätím, ktorú často vidíme v prenosných svietidlách či vianočných svetelných reťazoch.

  • Bajonetové pätice

Sú charakterizované tvarom hladkého valca s dvoma opačnými výbežkami, ktoré zapadajú do výrezov tvaru "L" v objímke. Na spodnej časti objímky je pružinový kontakt. Svetelný zdroj sa vloží do objímky tlakom proti pružine a uzamkne sa pootočením. Bajonetový spoj, vzhľadom na použitie pružiny, je rezistentný voči vibráciám a otrasom.

B22
Je dostupná ako LED verzia, ale môže byť tiež objavená pri úsporných žiarovkách a halogénových žiarovkách. Operuje pri napätí 230 V.

B22d
Sú ideálne, napríklad, pre exteriérové dekoratívne účely.

GU10
Písmeno G je odvodené od anglického slova globular, písmeno U značí tvar žiarovky a číslo 10 rozstup kolíkov v mm.
GU10 je pätica s dvoma symetrickými výstupkami o priemere 5 mm s rozstupom 10 mm. Pôvodne určená pre halogénové zdroje svetla so smerovým vyžarovaním. Dnes už nahradzované LED žiarovkami GU10, ktoré sú ponúkané v troch farebných prevedeniach svitu a v štyroch výkonnostných skupinách watáží.
Táto pätica je veľa rozšírená, pracuje s napätím 230 V a je typická pre bodové žiarovky do podhľadových svietidiel. Niektoré typy LED žiaroviek s touto päticou sú stmievateľné.

  • Kolíkové pätice

Často sa stretávame s používaním pätíc u žiariviek a kompaktných žiariviek, ktoré sú niekedy pomenované ako jednopäticové. Z plastového tela pätice vystupujú dva alebo štyri kolíky. Pri žiarivkách s dvoma kolíkmi je integrovaný štartér, kým ich prevádzka si vyžaduje externú tlmivku. Na druhej strane, žiarivky, ktoré disponujú štyrmi vývodmi z pätice, potrebujú externý predradník. Ten môže byť konvenčný, zložený zo štartéra a tlmivky, alebo elektronický. Tvary pätíc a objímok sú štandardizované. Takéto zásuvky nachádzajú svoje využitie aj pre niektoré typy halogénových žiaroviek.

G13
Táto pätica sa používa pre žiarivky typu T8.

T8
Toto označenie sa vzťahuje na starší typ žiaroviek, ktoré boli v bežnom používaní počas mnohých desaťročí. Ich typickým znakom je široký priemer - 26 mm a dobré farebné podanie, ktoré sa typicky pohybuje v rozmedzí 80 - 90 Ra, u špičkových modelov aj nad 90 Ra.
Žiarovky s päticou G13 sa zapínajú pomocou elektromagnetického predradníka. Sú dostupné aj LED trubice T8, ktoré sa priamo pripájajú na AC 230 V a na rozdiel od tradičných žiaroviek nepotrebujú ani štartér, ani tlmivku, keďže elektronický predradník je integrovaný priamo v trubici. Sú aplikovateľné v rôznych prostrediach, ako sú domy, garáže, dielne a verejné či priemyselné budovy.

G5
Pätica G5, fungujúca s napätím 230 V AC, je určená pre súčasné žiarivky typu T5, ktoré postupom času vystriedavajú predchádzajúce modely typu T8.

T5
Žiarivkové trubice T5 sa vyznačujú kompaktnejšími rozmermi s priemerom trubice iba 16 mm. Sú optimalizované pre osvetlenie verejných priestranstiev, supermarketov a kancelárskych plôch, ale nachádzajú uplatnenie aj v oblasti akvaristiky. Takisto sú dostupné LED trubice, ktoré, podobne ako vyššie spomínané T8, nevyžadujú použitie predradníkov.

2G7
Štvorpinové zásuvné úsporné žiarivky / žiarovky.

S14s
Sa používa v žiarivkových svetlách a trubiciach s päticou, k dispozícii sú zvyčajne aj v LED verzii.

  • Iné typy často používaných pätíc (zásuvné)

G4
Pätica typu G4, ktorá má dve piny (dlhšiu ihličku) vzdialené od seba 4 mm
a ktorá sa do svietidla jednoducho vkladá, je využívaná pre halogénové a LED žiarovky s napätím 12 V. Nachádza uplatnenie v osvetlení kúpeľňových skrinky, knižníc, zrkadiel, kuchynských liniek, nízkych stropov alebo barov.

G9
Funguje s napätím 230 V a pozostáva z dvoch plochých pinov s odstupom 9 mm. Žiarovka sa jednoducho vkladá. Hoci bola pôvodná pätica navrhnutá pre halogénové osvetlenie, dnes sa často používa aj pre LED žiarovky typu G9. Je široko využívaná v súčasných svietidlách a často sa aplikuje. Možno ju nájsť v stropných a nástenných svietidlách, malých bodových svietidlách či stolových lampách.

MR16 / GU5,3
Pätica označovaná ako MR16 alebo GU5,3 má dva piny pripomínajúce tŕne s rozstupom 5,3 mm bez zakončenia, žiarovka sa len zasúva. MR je skratka z anglického súslovia "multifaceted reflector". Určená pre napätie 12 V, ale aj pre klasické sieťové napätie. Vyskytujú sa pri bodových svietidlách (vstavané, nástenné, stropné). Žiarovky s päticou MR16 sú vhodné do priestorov so zvýšenou vlhkosťou, využívajú sa teda v kúpeľniach, sprchových kútoch, bazénoch, kuchyniach a pod. Dostupné sú s touto päticou ako LED žiarovky, tak i halogénové žiarovky.

GX53
Tieto unikátne pätice sú určené pre ploché, kruhovité žiarovky alebo reflektorové (smerovo zamerané) žiarovky, a sú vhodné na použitie v interiéri aj exteriéri.

Na koniec si zhrnieme najbežnejšie typy pätíc a ich využitie v LED prevedení:
LED žiarovky
E27
E14
G4
G9
LED bodovky
GU10
MR16 / GU5,3
LED žiarivky
G13 (T8)
G5 (T5)