Predstavujeme novinku na Slovenskom trhu - svietidlá Orlicki design. So zľavou 20% iba do konca mája!!!

Ako vybrať svietidlo do detskej izby?

Osvetleniu akejkoľvek izby by sme mali venovať veľkú pozornosť, tej detskej ale obzvlášť. Detské oči sa stále vyvíjajú a nevhodné svetelné podmienky môžu spôsobiť zhoršenie zraku a ďalšie problémy. Preto vám v tomto článku predstavíme základné parametre, ktoré by osvetlenie v detskej izbe malo spĺňať.

Dôležité faktory, ktoré je potrebné brať na vedomie

Najmä u malých detí je vhodné voliť do detskej izby stropné osvetlenie, prípadne nástenné svetlá umiestnené tak, aby na ne dieťa nedosiahlo. To platí aj v prípade káblov. Vždy dávajte prednosť materiálom, u ktorých je menšie riziko rozbitia, úplne sa vyvarujte sklu. Stojacie lampy bývajú nestabilné a do detskej izby obývaného malými deťmi sa vôbec nehodia. Deti sú často veľmi aktívne a tak je dobré počítať s tým, že môžu v izbe behať, hádzať vecami či inak vyčíňať. Ak máte doma nočných cestovateľov, je dobré zaobstarať do umiestnených svetiel aj senzor pohybu.

Voľte svetlá s nízkym výkonom, aby dieťa v noci príliš neoslňovali, a umiestnite ich mimo dosahu postele, aby sa nerozsvietili zakaždým, keď sa dieťa pohne.

Osvetlenie, ktoré sa vašim ratolestiam páči

Ak už viete, kam aké svetlo budete potrebovať, výber toho, ako bude osvetlenie vyzerať, môžete zveriť svojmu dieťaťu. Vzhľadom na to, že práve ono bude vo svojej izbe tráviť najviac času, malo by sa aj ono rozhodnúť, ako si izbičku zariadiť. Voľba osvetlenia je na to vhodnou príležitosťou. Stropné svetlá, stolné lampičky aj nástenné lampy môžete kúpiť v najrôznejších farbách, s motívmi obľúbených hrdinov či v roztomilých tvaroch. Nespochybniteľnou výhodou niektorých detských svetiel je, že môžete jedným vypínačom voliť niekoľko rôznych možností svietenia. Môžu mať napríklad zabudované LED diódy priamo v tele svietidla plus svietiť aj vymeniteľnými žiarovkami.

Vypínačom môžete teda rozsvietiť buď všetko naraz alebo len samostatne LED diódy alebo žiarovky. Existujú zaujímavé dekorácie, ako napríklad svetelné reťaze na stenu, ktoré môžu byť zároveň dekoratívne i praktické.Samozrejme je ale nutné brať do úvahy rýchlo sa meniaci vkus dieťaťa. Venujte teda výberu osvetlenia dostatok času a snažte sa nájsť niečo, čo si vaše dieťa zamiluje, ale čo je zároveň dostatočne nadčasové na to, aby sa mu to páčilo dlhšie ako len pár dní.